Tül Perdelerin Dezavantajları Nelerdir?

Tül perdelerin kullanım alanları yok denilecek kadar azaltır. Artık her ortamda zebra perde modelleri kullanılmakta. Oldukça dekoratif duran yeni tasarım perdelerin model ve renk yelpazesi oldukça geniş. Kullanımı ve temizliği de oldukça pratik. Tül perdeler makinada yıkandıktan sonra ütü yapılması gereken modeller. Genel olarak da duvardan duvara kullanıldığı için oldukça büyükler. Bu neden ile onları ütülemek fazlası ile eziyet oluyor. Kullanım olarak da pratik değiller. Yeni tasarım ev yapıları ile de uygunlukları yok. Yeni tasarım evlerde dekorasyon açısından asma tavanlar kullanılmakta ve asma tavanlara korniş takmak mümkün değil. Bu neden ile stor perde modelleri tercih ediliyor.

Yeni Tasarım Perdeler Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça pratik olan bu perdeler, boruya benzeyen plastik bir madde üzerine düzenek ile sabitlenir. Sağ ya da sol taraflarından serbest bırakılan ipler ile kullanılır. İplerin yukarı ve aşağıya doğru çekilme yönleri vardır. Bu sayede, açma kapama işlemi yapılır. Normal tül perdeler gibi duvardan duvarı kullanımı tercih edilmiyor. Pencere ölçüleri kadar olması yeterli oluyor. Diğer tül perdeler gibi stor perde modelleri de ölçüler ile hazırlanabiliyor. Ya da hazır olan modellerin ölçüleri uygun ise bu modeller arasından tercihler yapılıyor. Ev ve iş yerlerinde rahatlık ile kullanımı yapılabilir.

Yeni Tasarım Perde Modelleri Nasıl Temizlenir?

Yeni tasarım perdelerin kumaş yapıları, tül perdelere göre oldukça serttir. Bu neden ile çamaşır makinasında yıkanamazlar. Öncelik olarak takma çıkarma işlemleri yapılır iken son derece dikkatli davranılmalıdır. Rulo halinde sarılarak çıkarılmalı ve rulo halinde takılmalıdır. Bu şekilde olmaz ise katlanarak iz yapar. Bu işlemin sonrasında temiz ve geniş bir yüzeye serilen perdenin kuru bez ile tozu alınmalıdır. Toz alma işlemini elektrik süpürgesinin en düşün çekme seviyesi ile de yapabilirsiniz.

Temizlik işleminden önce toz alma işlemi kesinlik ile yapılmalıdır. Yapılmaz ise tozların toplandığı yerde nemin etkisi ile kalıcı lekeler oluşacaktır. Tozu alınan perdeler, kimyasal içeriği olmayan temizlik ürünleri ile hafif hareketler ile bastırmadan silinmelidir. Silme işleminde temizlik ürünlerini doğrudan kumaşa dökmeyiniz. Su ile çözüp bez yardımı ile temizlenmelidir. Bez iyice sıkılmalıdır. Perde kuması ıslak denebilecek kadar ıslatılmamalıdır. Nemlenmesi, temizlenmesi için yeterli olacaktır. Sonrasında bekletilmeden tekrar takılmalıdır. Stor perde modellerinin hepsi bu şekilde temizlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİZE ULAŞIN