Stor Perde Zinciri

Stor perdelerin açılmasını ve kapanmasını sağlayan mekanizmaya zincir denir. Günümüzde geniş yelpazeye sahip stor perdeler oldukça şık tasarımlarla üretilip evlerin görünümünü mükemmelleştiriyor. İster evde ister iş yerlerinde her alanda rahat kullanım sağlayan stor perdelerin açılıp kapanmada önemli rol oynayan stor perde zinciri bazı durumlarda kopabiliyor. Zincir değişim aşamaları oldukça basit bir yöntem olduğundan bunu kendi başınıza bile yenisi ile değiştirebilmek mümkündür. Şimdilerde ise stor perdenin çeşitliliği kadar zincirinin de çeşitleri çoğalmıştır. Beğendiğiniz herhangi bir zinciri istediğiniz stor perdenize takabilir uzun zaman boyunca kullanabilirsiniz.

Stor Perde Zincir Çeşitleri Nelerdir?

Stor perdeler her yerde kullanılmaya başlamasından dolayı onun güzelliğini tamamlayacak unsurlardan birisi olan zincirlerin çeşitleri de artmıştır. Bunlardan birisi olan boncuk zincirdir. Genellikle evlerde kullanmayı seçen ev hanımları tercih etmektedir. Ev ortamında perdenin rengine göre değişiklik gösterip istenilen renkte boncuk zincirleri bulabilir ve takabilirsiniz. Diğer çeşitleri ise plastik zincir, metal zincir, krom zincir, şeffaf zincir olarak sıralayabiliriz. Bu modeller hem iş hem de ev ortamlarında en çok kullanılan stor perde zinciri çeşitlerindendir.

Stor Perde Zinciri Nasıl Takılır?

Kullandığınız perdenin zinciri bazı durumlarda kopabiliyor ya da dişli yerinden çıkabiliyor. Stor perdelerin olmazsa olmaz mekanizmalarından biri olan zincir onun açılıp kapanmasını sağladığı için mutlaka yerine takılması gerekir. Peki, bu işlem nasıl yapılıyor? Stor perde zinciri takılışı oldukça basit olduğu için bir tamirci veya perde ustası çağırmanıza gerek kalmadan kendiniz de rahatlıkla takabilirsiniz. Öncelikle Boyunuzun tam yetmesini sağlayacak bir merdiven ayarlayın. Daha sonra perdenin üst kısımda bulunan kapaklı gövdeyi çıkararak dişliyi meydana çıkarın. Dişlinin üzerine tam oturacak şekilde zinciri takın ve kapağı kapatın. Takma işlemi gerçekleştikten sonra perdeyi açmaya ve kapatmaya çalışın. Eğer tüm işlemleri sorunsuz yapıyorsa takma işini yapmışsınızdır demektir. Açma ve kapama sırasında takılmalar meydana geliyorsa kapak kısmını çıkarıp zincirin dişliye oturup oturmadığını kontrol etmelisiniz.

Zinciri takarken perdenin hangi kısmına takılıp takılmadığı kontrol edilmelidir. Sağ ve sol kısmı farklı olduğu için açma ve kapamanın rahat olmasından dolayı fark ettiği için buna dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİZE ULAŞIN