Stor Perde Yıkaması Ve Temizliği Nasıl Yapılır

Stor Perde Yıkaması Ve Temizliği Nasıl Yapılır

Ev dekorasyonu için perdeler, büyük bir önem taşımaktadır. Ev rengine ve evin tarzına göre perdeler ise evi daha farklı bir şekilde göstermektedir. Bu sebeple evine önem veren kişiler perde konusunda da hassas davranmaktadır. Perde çeşitleri arasında stor perde en çok tercih edilen perdeler arasındadır. Duruşu, görünüşü ve kattığı hava açısından kullanışlı bir perdedir. Fakat stor perde yıkama ve temizleme işlemi diğer perdelere göre biraz farklıdır. Hassas bir perde olduğu için stor perde yıkama işlemi de gerekli titizlikle yapılmalıdır.

Stor Perde Özellikleri

Stor perde mağazalarda 0 apreli polyester kumaştan üretilmektedir. Polyester dışında pamuk ve keten kumaştan üretilen perdeler de vardır. Fakat en dayanıklı olanı apreli polyester kumaştır. Kire, toza ve kullanıma karşı daha sağlamdır. Modelleri ve renkleri bakımından zengin olan stor perde, tüm dekorasyonlarla uyumu sayesinde çokça tercih edilmektedir. Stor perde ısı ve ışık kontrolü sağlar, böylece enerji tasarrufu yapılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda güneşlik ve kapatıcı perde olarak kullanılması da ekonomik olmasını sağlamaktadır. Her bütçeye uygun stor perde modelleri bulunabilmektedir.

Stor perdeler model bakımından etek uçları zikzaklı, boncuklu, dalgalı olarak değişmektedir. Düz stor perdeler de vardır. Etek uçları dantelli, kabartmalı modeller de yapılmaktadır. Evin tarzına göre istenilen model seçilebilir ve eve hareket katılabilir.

Stor perdeler tek ve çift mekanizmalı olarak da üretilmektedir. Tek mekanizmalı perdeler bir boruya tek kumaş sarılarak üretilir. Çift mekanizmalı stor perdeler ise önde ve arkada iki zincirle hareket ettirilen perdelerdir. Stor perde yıkama işlemi diğer perdelere göre daha hassas işlemler ister fakat diğer perdelere göre daha kolaydır.

Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Temizlik aşamasından önce stor perde yıkama işlemi için uygun düz bir zemin ayarlanmalıdır. Stor perde yıkamadan önce perdeye zarar vermeden mekanizmanın indirilmesi gerekir. Perde beyaz sabun ile ıslatılmış havlu ve yumuşak sünger aracılığıyla yıkanmalıdır. Perde indirildikten sonra borudan ayrılmalıdır. Ayrılan perde geniş bir alana yatırılmalı ve perdenin kırışık olmamasına özen gösterilmelidir. Kullanılacak olan sünger beyaz sabunla hazırlanmış ılık suya batırılıp sıkılmalı ve perde yumuşak hareketlerle silinmelidir. Silme işlemi perdenin iki tarafına da uygulandıktan sonra kuru bez yardımıyla perde kurulanmalıdır. Tüm temizleme işlemi bittikten sonra perde boruya takılmalı ve yerine monte edilmelidir. Açılan perde kolayca kuruyacaktır.

BİZE ULAŞIN