Stor Perde Montajı Nasıl Yapılır?

Stor Perde Montajı Nasıl Yapılır

Son dönemlerde tül ve kumaş perdelerin yerini stor perdeler almaya başladı. Ölçüye göre hazırlanan stor perdelerin yanında, artık marketlerden bile standart ölçülerde stor perde satın alınabiliyor. Peki, satın aldığımız stor perde montajı nasıl yapılır? Özellikle küçük mekanlarda kullanım kolaylığı ve mekan boyutu genişlettiği için tercih edilen stor perdenizi siz de kolayca montajlayabilirsiniz. Stor perde montajı duvara yapılabildiği gibi kornişlere de yapılabilir.

Korniş Üzerine Stor Perde Montajı

Stor perde montajı nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça kolay. İşe başlamadan önce, stor perdenin uzunluğuna göre kaç noktadan sabitlemeniz gerektiğini belirleyin. 100 cm için 2 adet aparat kullanmak üzere, eklenen her 50 cm için bir adet daha montaj noktası belirleyin. Örneğin 2 metrelik stor perde için 4 adet aparat kullanılmalıdır. Baştaki ve sondaki noktaların tüm kornişin tam ortasında olduğundan emin olun. Sağda ve solda kalan boşluklar eşit olmalıdır. Montaj paketinden çıkan aparatları doğru yerlere yerleştirdikten sonra, vida ile montajlayabilirsiniz.

Dengeyi sağlamadan çok fazla sıkmamak, doğruladıktan sonra tamamen sıkmak da işin püf noktalarından biridir. Stor perdeyi öne doğru bastırarak raylara montajladığınız aparatın üzerine takabilirsiniz. Stor perdeyi yerinden çıkarmak içinde çıkıntılı yüzeylere tavana doğru bastırabilirsiniz. Oldukça basit bir işlemdir ancak dikkatli olmakta fayda var. Aniden size doğru gelen stor perde yüzünden dengenizi kaybedip ev kazası yaşayabilirsiniz. Bu yüzden bu işlemi ilk kez yapacaksanız yardım alarak yapmanızı önerebiliriz.

Duvara Stor Perde Montajı

Stor perde montajı nasıl yapılır sorusunun cevabı ise korniş üzerine montaja göre daha çok vakit alacağı ve etrafı kirletebileceği şeklindedir. Bazı durumlarda dekoratif gerekliliklerden dolayı tercih edilen duvara montaj yöntemi daha çok mutfaklarda tercih ediliyor. Bu yöntemde matkaba da ihtiyacınız olacak. Aparatları bu kez kornişe değil tavana monte etmek gerekiyor. Aparatlardan dışarıdan görülebileceği için montaj noktalarına oldukça dikkat etmek ve eşit aralıklarla montaj yapmak daha da önem kazanıyor.

Belirlenen noktalara delik açtıktan sonra, ölçüsel olarak uygun dübelleri bir çekiç yardımıyla çakabilirsiniz. Bu işte çok da tecrübeli değilseniz çekicin ucuna bir bez örterek tavandaki zedelenmeyi asgari düzeye indirebilirsiniz. Montaj paketindeki aparatı çıkıntılı yüzeyler aşağıya bakacak biçimde vidaladıktan sonra stor perdenizi önce arka sonra ön kısmını aparata doğru ittirerek montajlayabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN