Perde Nasıl Yıkanır?

Perde Nasıl Yıkanır

Ev dekorasyonunda yadsınamaz derecede öneme sahip olan perdeler; koltuklarınızla, halılarınızla ve diğer aksesuarlarla uyum içinde olduğunda şık ve bir o kadar da zarif estetik görüntü sergilemektedir. Bu kadar estetik görüntüye sahip olan perdeleriniz zaman içerisinde tozlanarak kirlere maruz kalmaktadır ve temizlenme ihtiyacı duymaktadır.

Perde temizliği, dikkat edilmesi gereken ve bazı püf noktalarına uyulması gereken bir iştir. Aksi takdirde perdeleriniz deforme olabileceğiniz gibi perdelerinizin kullanım ömrü de kısalabilecektir. Dolayısıyla da perde nasıl yıkanır konusunda mutlaka bilinçli davranmanız perdelerinizin kullanım ömrü ve deforme olmaması açısından son derece önemlidir.

Klasik Perde Nasıl Yıkanır?

Klasik perdeler, özellikle geçmişte kornişe takılan düz perde modelleridir. Günümüzde klasik ev dekorasyonunu tercih eden kadınların halen kullandığı klasik perde nasıl yıkanır bilmenizde fayda olacaktır.

  • Perdelerinizi doğru bir şekilde yıkamak için öncelikle perdelerinizin kumaş ve doku özelliklerini kontrol edip uygun sıcaklık derecesinde makineye atmalısınız.

  • Güneşlik ve perdeleri aynı anda makineye atmamalısınız. Aksi takdirde yıkayacağınız makine programı biri için daha sıcak gelebilmektedir.

  • Perdelerinizi yıkadıktan sonra mutlaka hemen çıkartarak asmalısınız. Böylece perdeleriniz buruşmayacak, asıldığı anda kurumaya başlayacaktır.

  • Perdelerinizi yıkarken çamaşır suyu ve benzeri gibi ağartıcı maddeler kullanmanız perdelerinizin aşınmasına ve hatta yırtılmasına neden olabilir.

Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Klasik perdelerin yanı sıra modern ev tasarımlarında çok sık kullanılan stor perde modelleri de kadınlar tarafından ilgi gören modellerdir. Stor perde nasıl yıkanır konusu klasik perdelere göre biraz daha farklıdır. Apre ve kola içeren özel kumaş yapısıyla üretilen ve sert forma sahip olan stor perdeler, doğru yıkanmadığı takdirde anında deforme olacaktır.

Stor perdenizi yıkayacağınız zaman öncelikle perdeyi tamamen mekanizmaya sardıktan sonra kornişten sökmelisiniz. Geniş bir alana stor perdeyi tamamen ve hiç katlanmayacak şekilde açtıktan sonra stor perdenizi yıkama işlemine geçebilirsiniz.

Stor perdenizi yıkamak için sadece ılık su, sabun ve yumuşak sünger yeterli olacaktır. Sünger yardımıyla ılık sabunlu suyla stor perdenizi katlamadan yıkadıktan sonra aynı şekilde durulamalısınız. Tüm yıkama işlemleri bittikten sonra tekrar stor perdenizi mekanizmasına sardıktan sonra suyu biraz akınca yerine takıp tamamen açtığınızda tertemiz olduğunu ve kendi kendine kuruduğunu göreceksiniz.

BİZE ULAŞIN