Perde Montajı Nasıl Yapılır?

Perde Montajı Nasıl Yapılır

Evinizde, ev dekorasyonunuzu tamamlayıcı aksesuarların başında perdeler gelmektedir. Son dönem perde modasında perde modelleri ve çeşitlilikleri oldukça geniş kapsamlı bir hal almıştır. Dolayısıyla da üretim ve hizmet sektöründe perde üretiminin yanı sıra perde montajı da verilen hizmetler arasındadır.

Perde modelleri arasında son zamanlarda modern tasarım çizgilerine sahip olan jaluzi, stor, zebra ve dikey perde gibi modeller evlerde ve ofis ortamlarında büyük ilgi görmektedir. Perde modellerinin montaj aşamasındaysa farklı yöntem ve teknikler kullanıldığından dolayı perde montajı nasıl yapılır bilmenizde fayda olacaktır.

Perdelerin Korniş Üzerine Montajı

Boru mekanizması doğrultusunda üretilen stor perdeler, tavana ya da korniş üzerine montaj edilerek rahatlıkla kullanabileceğiniz perde modelleridir. Stor perde montajı nasıl yapılır sorusu eğer korniş üzerine yapılan montaj işlemlerine yönelik ise öncelikle korniş üzerine perdeyi monte edebilecek plastik aparat kullanılmaktadır.

Stor perde, korniş üzerine monte edilmeden önce pencereye, duvara, sağ-sol taraftaki kirişlere eşit olarak konumlandırılmaktadır. Sonrasında ise ağırlık ortalanarak plastik aparatlar önce kornişe takılmaktadır. Ardından stor perdenin yerinden emin olunduktan sonra kornişteki plastik aparatlar vasıtasıyla stor perde kornişe tutturulmaktadır.

Stor perdeler korniş üzerine monte edilmeden önce stor perde mekanizmasının arka bölümündeki klipsler kornişteki plastik aparatlara oturtturulmaktadır. Bu işlemden sonra zaten mekanizma plastik aparatlara takılarak montaj tamamlanmış olacaktır.

Perdelerin Tavana Montajı

Stor perde gibi mekanizmalı olan perdelerin montajının yapıldığı alanlardan birisi de tavandır. Perde tavana montaj edilmeden önce mutlaka perdenin mermer, pencere kolu gibi bölgelere perdenin çarpmaması için yeterli mesafede ön kısma yerleştirilerek ölçü alınmaktadır. Perde, pencerenin ve yandaki kirşlerin tam ortasına hizalandırıldıktan sonra gerekli işaretler alınmaktadır.

Perdenin ölçüsüne göre tavanda işaret alındıktan sonra matkapla işaretler delinerek bu noktalara dübel yerleştirilmektedir. Dübeller içine metal klipsler vidalandıktan sonra klipsin çıkıntısıyla perdenin ön kısmı ayarlanmaktadır.

Perdenin ortamda estetik bir görüntüye ortam hazırlaması amacıyla öncelikle perde cam ölçülerinin tam ortasına monte edilmelidir. Bununla birlikte perdelerin sağlam şekilde monte edilmesi için metal klipslerin perde mekanizmasıyla birbirlerine tamamen geçtiğinden emin olunmalıdır. Perde montajı hakkında ve perdeler hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız

BİZE ULAŞIN