Perde Dikimine Dair Bilgiler

Perde Dikimine Dair Bilgiler

Perdeler, mekanların görselliğini güzelleştiren ve estetik zarafet katan ev tekstil ürünleridir. Bilhassa evlerde perdeler hem sıcak bir ortam yaratmak için hem de evin dış ortamdan görünmemesini sağlamak için olmazsa olmaz unsurudur. Özellikle hanımlar perdeler konusunda hassastır. Perdelerin dikim veya satın alınma yoluyla temin edilmesi de maliyet açısından önemli bir konudur. Ev ekonomisine katkıda bulunmak isteyen kişilerin perde dikimi nasıl yapılır konusunda bilgi edinerek, kendi perdelerini dikmeleri oldukça kolaydır. Bireyler oldukça uygun maliyetlerle hayallerindeki perdeyi dikme olanağına sahiptir.

Perde Dikimine Geçilmeden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Perde dikimine geçilmeden önce model detaylı bir şekilde araştırma yapılarak model seçimi yapılmalı ve en uygun ya da doğru perde kumaşı seçilmelidir. Kumaş satın alınırken perde ölçüleri bilinmeli, katlamalı veya pileli perde dikmekte kararlı olanları pencere ölçüsünün üç katı eninde kumaş temin etmelidir. Perde dikimine başlanmadan önce pile katları eşit ölçülerde ayarlanarak geçici dikiş denilen bol dikiş ile dikilmelidir. Kenar katları dörder santim katlanarak muntazam bir şekilde ayarlanmalıdır. Perde dikiminde kullanılacak iplik uygun renkte ve kaliteli ip olmalıdır. Dikişin kalitesinin perdenin görünümünü etkileyeceği unutulmamalıdır. Tüm bu koşullar sağlandığından perde dikimine geçilmeli, perde dikimi nasıl yapılır kriterlerine uygun hareket edilmelidir.

Perdenin Dikilmesi

Perde dikimi aşamasında makinede dikiş yapılırken, öncelikle belirlenen kenar katları dikilmelidir. Ardından belirlenen katların üzerinde dikkatli bir şekilde dikme işlemine geçilmelidir. Perdenin dikildiği ortamın ışığı net olmalıdır. Aksi taktirde perdenin dikişlerinin muntazam olmaktan uzak olacağı bilinmelidir. Eğri yapılan bir dikişin perdenin görünümünü olumsuz etkilemesi kaçınılmaz bir durumdur. Perde dikiminin her aşamasında perde dikimi nasıl yapılır konusu hakkında özenli ve titiz davranmakta fayda vardır. Perde dikiminin tüm detayları tamamlandığında perdenin ütülenmesi sağlanarak asılmalıdır.

Perde konusunda hayallerini gerçekleştirmek isteyen bireyler, istedikleri modelleri çizerek perde dikimi firmalarından destek alabilmektedir. Böylelikle perde dikimi konusunda beceriye sahip olamayan bireyler de kendi tasarladıkları perdeler ile mekanlarını güzelleştirme fırsatı bulmaktadırlar. Perde dikimi ve seçimi özenle yapıldığında mekanların ferah, modern ve sıcak bir görünüme kavuşmaması için hiçbir neden yoktur.

BİZE ULAŞIN